20-01-2018  - MCH Presse

Statsministeren hyldede talenterne til DM i Skills

Statsministeren hyldede talenterne til DM i Skills

Statsminister Lars Løkke Rasmussen overrakte priserne til vinderne af DM i Skills 2018. Foto: SkillsDenmark

DM i Skills 2018 bød på tre spændende konkurrencedage med fuld koncentration, talent og læring i MCH Messecenter Herning, hvor de mange talentfulde unge dystede om DM-titler i forskellige erhvervsfag.

Erhvervsuddannelsernes danmarksmesterskab, DM i Skills 2018, sluttede lørdag efter tre dage med fokus på unge talenter fra landets erhvervsuddannelser med konkurrencer og et indblik i, hvad man kan opnå med en erhvervsuddannelse i hånden.  

Der var stor opbakning fra sidelinjen, da flere end 300 engagerede unge satte hinanden i stævne og alle kræfter ind i jagten på at blive Danmarks bedste frisør, tømrer, tjener, møbelpolstrer og meget andet. I alt 61 fag var tilmeldt, hvilket var rekord. 42 af dem var konkurrencefag, hvor deltagerne kæmpede om at vinde titlen som landets bedste. Derudover deltog 19 fag som demonstrationsfag.

Statsministeren kårede årets vindere

Lørdag blev landets bedste unge talenter hyldet. Det var statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), der havde æren af at afrunde konkurrencen og overrække guldmedaljer til årets danmarksmestre.

- Jeg er hverken jo hverken jeres underviser, jeres mester eller jeres far, men jeg tillader mig alligevel at sige, at jeg er stolt af jer. Og jeg bliver glad på Danmarks vegne over, at vi har så mange unge og dygtige talenter. Det skal vi i dén grad prise os lykkelige over, for der er hårdt brug for jer – hver og en af jer, sagde Lars Løkke Rasmussen inden præmieoverrækkelsen gik i gang.

DM i Skills blev afholdt 18.-20. januar 2018 i MCH Messecenter Herning. DM i Skills har siden 2011 sat fokus på unge talenter fra landets erhvervsuddannelser samt at vise omverdenen – heriblandt grundskoleelever – erhvervsuddannelsernes mangeartede og spændende muligheder.

 

Vinderne af DM i Skills 2018 

  • Alubygger: Tobias Hougaard Christensen, Horsens (Aludan Facader A/S, Hedensted) EUC Nordvestsjælland.
  • Anlægsgartner: Jesper Frederiksen, Otterup (E. Stein Frandsen Anlægsgartnerfirma Aps. Odense) og Peter Levin, Horsens (Svend Erik Lind A/S, Horsens), begge Jordbrugets Uddannelsescenter Aarhus.
  • Anlægsstruktør: Jesper Helding Knoldsborg Andersen, Faaborg (Korinth Entreprenørfirma A/S, Faaborg) og Anders Konggaard Dyrhøj, Odense (Munck Forsyningsledninger A/S, Odense), begge AMU Fyn.
  • Autolakerer: Stefan Fjellerad, Hjørring (Sundsholmens Autolakering ApS, Nørresundby) College 360.
  • Automatiktekniker: Frederik Damgaard Pedersen, Nørresundby (Damgaard-Automatik A/S, Aabybro), TECHCOLLEGE.
  • Bager: Lasse Nørup Bentsen, Herning (Skolegades Bageri, Herning) Uddannelsescenter Holstebro.
  • Blomsterdekoratør: Sarah Ydse Prehn Hansen, Sindahl (Mimosa Blomster – Vinkrogen, Hirtshals) Handelsfagskolen.
  • Brolægger: Jesper Viking Hansen, Ølsted (P.P. Brolægning A/S, Roskilde) og Nichlas Carl Skaarup Drewsen, Ringsted (Kaj Bøje Pedersen A/S, Ringsted) begge NEXT Uddannelse København.
  • Bygningsmaler: Nadja Lykke Andersen, Esbjerg (TJ Malerfirma/v Torben Jensen, Esbjerg) Rybners Teknisk Skole.
  • Bygningssnedker: Justian Raahauge, Glostrup (Exponent A/S, Glostrup) Roskilde Tekniske Skole.
  • Bygningsstruktør: Line Biltoft Jepsen, Esbjerg (TC Beton A/S, Vejen) og Mathias Kjærgaard Jørgensen, Aabenraa (Chr. Johannesen A/S, Røde Kro) begge AMU Vest.
  • Detailhandel: Charlotte Halberg Paulsen og Mille Glerup Christensen, begge fra Aalborg og Aalborg Handelsskole.
  • Elektriker: Nikolaj Sinding Nielsen, Søborg (Elfirmaet PHL, Søborg) TEC.
  • Ernæringsassistent: Amalie Søndergaard-Pedersen, Graasten (Mad og Måltider, Aabenraa Kommune) EUC Syd.
  • Flisemurer: Samuel Birk Axelsen, Aalborg (Lund & Staun A/S, Svenstrup J) TECHCOLLEGE.
  • Frisør: Laura Lykke Jensen, Hillerød (Hairstylist Lykke Jensen, Gilleleje) NEXT Uddannelse København.
  • Glarmester: Ali Hussam El Mohamad, Holbæk (Glarmestre Snoer & Sønner A/S, København NV) EUC Nordvestsjælland.
  • Gourmetslagter: Pernille Løvig Nielsen, Aalborg (Slagteren og kokken i Gistrup) TECHCOLLEGE.
  • Grafisk tekniker: Mads Dyrberg Bundgaard, Aalborg (Polyprint, Hedensted ) TECHCOLLEGE.
  • Gulvlægger: Anders Philip Gadegaard Aagaard, Ejby (BT Gulve Middelfart A/S) Mercantec.
  • Industritekniker: Casper Rasmussen, Kjellerup (KVM Industrimaskiner A/S, Kjellerup) Mercantec.
  • Karrosseritekniker: Niklas Jensen, Aalborg (Pedersen & Nielsen Aalborg) College 360.
  • Klejnsmed: Svend Borup Christophersen, Mariager (Skanda A/S, Mariager) Tradium.
  • Kok: Lasse Zacho Andersen, Slagelse (Støvlet Katrines Hus, Sorø) ZBC.
  • Konditor: Caroline Amalie Flyvenring Andersen, Charlottenlund (Kurhotel Skodsborg) ZBC.
  • Kosmetiker: Mathilde Ravnhøj, Odense. SDE.
  • Maskinsnedker: Christian Lemmermand, Odder (Aksel Kjersgaard A/S, Odder) Skive College.
  • Mediegrafiker: Benjamin Aa Nygaard, Viby J (Mindmill Denmark A/S, Viby J) Aarhus Tech.
  • Murer: Kenneth Mølgaard Ebbesen, Spjald (Murerfirmaet Glenn Østergaard, Spjald) Herningsholm Erhvervsskole.
  • Møbelpolstrer: Ida Sofie Jensen, Odder (Nicolai Bisgaard Møbelpolstrer, Odder) Skive College.
  • Møbelsnedker: Esben Kellemann Thomsen, Nørresundby (Brdr. Poulsen, Pandrup) EUC Nord.
  • Personvognsmekaniker: Lasse Poul Juulsgaard Karlsen, Lemvig (Lemvig Autoteknik A/S) Mercantec.
  • Receptionist: Nicoline Rohmann Håkansson, Aalborg (Comwell Aarhus) TECHCOLLEGE.
  • Smørrebrød og catering: Anna Schomburg Hansen, Aalborg (Slagteren og kokken i Gistrup) TECHCOLLEGE.
  • Social- og sundhedsassistent: Ida Kaalund, Lemvig (Hospitalsenheden Vest), og Louise Nyby Lisberg, Aulum (Herning Kommune) Social- og Sundhedsskolen, Herning.
  • Tagdækker: Lasse Langhave Meisner, Hadsten (BM Tagdækning Aps, Hadsten) Learnmark Horsens.
  • Teknisk Isolatør: Patrick Jørgen Nielsen, Roskilde (Persolit A/S, Rødovre) EUC Nordvestsjælland.
  • Tjener: Christina Ahlstrøm Pedersen, Juelsminde (Hotel Juelsminde Strand) College 360.
  • Tækkemand: Christian Alexander Ditlefsen, Kolding (Tækkefirmaet Evald Knudsen og Søn Aps, Egtved) Den Jydske Haandværkerskole.
  • Tømrer: Mathias Jensen, Herning (Tømrerfirmaet Lj Montage Aps., Ikast) Herningsholm Erhvervsskole.
  • Urmager: Cecilia Brinch Kristensen, Vejen (Kipp Ure og Smykker, Vejen) ZBC.
  • VVS-energispecialist: Martin Grambo Krongaard, Aabenraa (Fredslund VVS, Aabenraa) EUC Syd.

Se flere billeder

Tilmeld nyhedsbrev

Få vores nyhedsmail med nyt om events og store oplevelser og bliv opdateret på, hvad der sker i MCH.

Hold dig opdateret om MCH's arrangementer