03-04-2025  - MCH Presse

’Hair’-premiere: Aktuel rockmusical fyldte Herning med fest, fred, frihed og fællesskab

’Hair’-premiere: Aktuel rockmusical fyldte Herning med fest, fred, frihed og fællesskab

Foto: Hele holdet bag musicalen ’Hair’ var samlet med administrerende direktør i MCH A/S Georg Sørensen i front efter aftenens premiere. Foto: MCH/Tom Laursen.

Der var både højt humør og stående applaus, da MCH’s opsætning af den verdensberømte rockmusical ’Hair’ havde premiere torsdag 3. april i MCH Herning Kongrescenter.

Torsdag aften kunne publikum læne sig tilbage, slå håret ud og nyde premieren på MCH’s opsætning af den hitspækkede musical ’Hair’, hvor stærke budskaber og en festlig fortælling om krig, kærlighed, frihed og fred foldede sig ud – i en tid, hvor ønsket om en bedre verden er mere aktuelt end nogensinde.

Inden lysene blev dæmpet, og tonerne tog rummet, bød administrerende direktør i MCH A/S Georg Sørensen publikum velkommen til musicalpremieren – den 30. i rækken af MCH-musicals siden 1992. Han takkede både castet, de frivillige kræfter bag forestillingen samt sponsorer og samarbejdspartnere, der har gjort opsætningen mulig.

- Det er en helt særlig aften. Vi fejrer vores 30. MCH-musical siden 1992 med en titel, der rører ved tidsaktuelle emner om frihed og fællesskab. Værdier, der har båret musicalen fra 60’ernes Broadway til vores scene her i Teatersalen. ’Hair’ er nemlig fortællingen om håb, forandring og mod. Temaer, der gør denne aften både relevant og inspirerende i en verden præget af ufred, uro og uforudsigelighed, sagde Georg Sørensen i velkomsttalen.

Et vaskeægte flower power-brag
Allerede fra første takt blev publikum grebet af den sprudlende forestilling, hvor karaktererne Claude, Sheila og Berger – flankeret af deres farverige hippievenner – udfordrer verdens normer og kæmper for en verden i forandring.  Claude står over for et livsvalg: Skal han følge det frie liv eller lade sig indrullere i hæren?

Gennem imponerende scenografi, strålende kostumer, rappe replikker og energisk dans blev 60’ernes vilde og frisindede univers vakt til live – alt sammen båret af et passioneret cast, der strålede fra scenen. Ikke mindst i de pikante scener, hvor nøgenhed og seksuel frigørelse blev behandlet med både humor og æstetik.

De ikoniske toner fra sange som ’Let the Sunshine In’, ’Aquarius’ og ’Easy to Be Hard’ tryllebandt publikum og tilføjede nostalgi til fortællingen, hvor kærligheden blomstrer – både i dybe venskaber og romantiske relationer.

Et stærkt og sammenspillet cast
Bag MCH’s opsætning af den legendariske musical står et stærkt hold af rutinerede musicalperformere og talentfulde debutanter. Saba – tidligere vinder af Dansk Melodi Grand Prix – strålede som en af de nye stjerner på musicalscenen i Herning i rollen som Dionne. Den charmerende genganger Teit Samsø mestrede rollen som Berger i en nyfortolket præstation, mens den erfarne Thor Vestergaard brillerede i hovedrollen som Claude. Efter forestillingen var det da også en både stolt og glad Thor Vestergaard, der kunne sætte ord på premiereaftenen:

- Premieren gik supergodt. Vi havde et begejstret publikum, der sad helt ude på kanten af sæderne – det er så givende at mærke deres opbakning og den stemning, der opstår mellem os. 

Musicalen der tog Broadway med storm
Siden Gerome Ragni og James Rado skabte ’Hair’ i slutningen af 60’erne, har musicalen været et symbol på frihed og forandring. Med Galt MacDermots Grammy-belønnede musik og en fortælling, der stadig rører og rusker, har denne klassiker tryllebundet generationer og fyldt kulturhuse verden over.

I MCH’s opsætning står instruktør Jens Frausing i spidsen for et dedikeret hold på 72 medvirkende – heraf cirka 60 % frivillige.

’Hair’ kan opleves i MCH Herning Kongrescenter i perioden 3. til 26. april. Læs mere her.

Anmeldelser
GAFFA: ⭐⭐⭐⭐⭐

Yde News: ⭐⭐⭐⭐⭐

Herning Folkeblad: ⭐⭐⭐⭐


Se flere billeder