22-03-2026  - MCH Presse

Årets Kok og Tjener fundet og fejret i Herning

Årets Kok og Tjener fundet og fejret i Herning

Årets Kok 2026 Lucas Juhl Nielsen fra Treetop Restauranten sammen med sin assistent Cecilie Gade. Foto: MCH/Tony Brøchner.

Landets ypperste kokke og tjenere dystede på åbningsdagen af Foodexpo, der konkurrencemæssigt blandt andet også bød på Danmarks Bedste Konditor og Danmarksmesterskabet i Mocktails. I det hele taget bød fødevarebranchens centrale mødested på en livlig første dag spækket med møder og mennesker, nyheder og god stemning. Foodexpo finder sted i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts 2026.

Konkurrencevindere på Foodexpo 22. marts 2026

  • Årets Kok - Lucas Juhl Nielsen, Treetop Restauranten
  • Årets Tjener - Oskar Mathiassen, Atelier 33 og Bouchon
  • Danmarks Bedste Konditor - Allan Colding-Andersen, Bodenhoff Bageri
  • Danmarksmester i Mocktails - Sophie Jacobsen, Lego Campus

Stemningen var på kogepunktet, da Årets Kok og Årets Tjener skulle kåres søndag eftermiddag på Foodexpo i MCH Messecenter Herning. Dagen lang havde landets stærkeste kort i begge discipliner demonstreret deres færdigheder over for en prominent jury, og med Timm Vladimir i værtsrollen skulle sløret nu løftes for, hvem der løb med de prestigefyldte titler.

Årets Kok blev Lucas Juhl Nielsen fra Treetop Restauranten ved Vejle, der efterfølgende satte nogle ord på triumfen:

- Jeg er simpelthen så overvældet, at jeg har helt svært ved at mærke mine følelser. Det har været en perfekt dag, og det er fuldstændig vanvittigt, at jeg nu er gået hele vejen - det er vildt, vildt, vildt. Jeg har været oppe imod nogle sindssygt dygtige folk, så jeg har virkelig skullet præstere mit absolut bedste, og af samme grund har jeg lært enormt meget af det samlede forløb.

Årets Tjener blev Oskar Mathiassen fra Atelier 33 og Bouchon i Aarhus, der også havde svært ved at få armene ned:

- Det har været en lang proces, som nu er kulmineret og har forløst sig, lige som jeg håbede, så jeg er naturligvis superglad. Det kan nok virke lidt mærkeligt for folk, der ikke er i restaurationsbranchen, at vi træner så meget op til sådan noget her, men for os er det et livsværk af stor betydning. Det har krævet hårdt arbejde at nå hertil, men forhåbentlig har hele processen styrket mig som menneske.

Årets Kok og Årets Tjener blev arrangeret af HORESTA i samarbejde med 3F.

Flere konkurrencevindere
Konkurrencemæssigt bød åbningsdagen også på Danmarks Bedste Konditor og Danmarksmesterskabet i Mocktails. Førstnævnte blev vundet af Allan Colding-Andersen fra Bodenhoff Bageri, mens Sophie Jacobsen fra Lego Campus vandt sidstnævnte.

Danmarks Bedste Konditor blev arrangeret af BKD (Brancheforeningen Bager- og Konditormestre i Danmark) i samarbejde med Fødevareforbundet NNF, mens Mixology International arrangerede Danmarksmesterskabet i Mocktails.

Mandag er følgende konkurrencer på programmet: Danmarks Bedste Bager, Danmarksmesterskaberne i Cocktails, Green Chef International, Årets Grønne Kantinemenu, Årets Elevkonkurrencer og Danmarks Bedste Ostedelikatesser.

Sløret løftet for nyt koncept
Mens de mange prestigefyldte konkurrencer er en væsentlig del af Foodexpo, henvender messen sig generelt til folk, der arbejder professionelt med mad, og som gerne vil have føling med fremtidens fødevarer. Her mødes alt lige fra køkkenchefer, cateringvirksomheder og kantinemedarbejdere til grossister, leverandører og brancheorganisationer.

På den måde udgør messen et fundament, hvorpå aktører på tværs af branchen netværker, sparrer og udveksler viden og erfaring. Og med et rigt aktivitetsprogram tilbydes ny viden, ligesom messen ikke mindst via sine flere end 450 udstillere trakterer med smagfulde oplevelser på stribe.

Fremmødet var flot på åbningsdagen, hvor det summede af den helt rette messestemning i alle haller, og hvor de besøgende for første gang havde mulighed for at opleve messens nye koncept. Det indebærer 15 tematisk gennemførte zoner, der tæller hver sit faglige fællesskab og gør det nemmere for de besøgende at navigere rundt.

Foodexpo finder sted i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts 2026. Læs mere på foodexpo.dk.

Foodexpo arrangeres af MCH Messecenter Herning og udvikles i samarbejde med 13 brancheforeninger og -organisationer: BFS - Brancheforeningen for Storkøkkenudstyr, BKC - Brancheforeningen for Kaffe- og Convenienceløsninger, BKD Bager- og Konditormestre i Danmark, Danmarks Fiskehandlere, De Samvirkende Købmænd, DSM - Danske Slagtermestre, Foreningen Kantine og Køkken, FødevareDanmark, Fødevareklubben, HORESTA, Kost og Ernæringsforbundet og MLDK - Mærkevareleverandørerne og Nærbutikkernes Landsforening.


Se flere billeder