42 af Danmarks førende gallerier udstiller kunst fra såvel nichekunstnere på vej frem som etablerede, internationale kunstnere og alt derimellem, når Art Herning i slutningen af januar og starten af februar inviterer alle danske kunstinteresserede indenfor til tre dage spækket med kunstneriske indtryk. Blandt galleristerne finder man Formation Gallery-indehaver og medlem af messeudvalget Anne Riber, der betragter Art Herning som noget ganske særligt.
- Det unikke ved Art Herning er dens evne til at samle en mangfoldighed af kunstudtryk under ét tag. Besøgende får mulighed for at opleve værker i forskellige genrer og prisklasser, hvilket gør kunsten tilgængelig for et bredt publikum. Jeg synes, at messen er med til at demokratisere kunsten og kunstoplevelsen, så den er berigende for mange forskellige mennesker på tværs af alder, køn og baggrund, lyder det fra Anne Riber, der mener, at Art Herning spiller en central rolle i det danske kunstlandskab:
- Messen udgør et hyggeligt og tilgængeligt mødested for kunstnere, gallerister og kunstinteresserede, og den fungerer som en platform, hvor nye tendenser præsenteres, og hvor dialogen om kunsten er i centrum. Art Herning bidrager til at synliggøre både etablerede og upcoming kunstnere og understøtter dermed diversiteten i det danske kunstlandskab.
Anne Riber fortæller, at de besøgende på Art Herning kan forvente et bredt spektrum af samtidskunst, der både udfordrer og inspirerer.
Karismatisk og passioneret åbningstaler
Årets åbningstaler er multikunstner Søren Østergaard, der på sin helt egen måde vil fortælle om sin fascination af kunst, og hvad kunsten giver ham. Om valget af Cirkus Nemo-direktøren som åbningstaler udtaler partner i Hans Alf Gallery og medlem af messeudvalget Asger B. Nielsen:
- Søren Østergaard er ikke inviteret til at holde åbningstalen i sin egenskab af kunstner - han er først og fremmest blevet kontaktet, fordi han har en meget stor passion for og viden om billedkunst. Søren er samler af Guds nåde, og jeg har igennem årene haft mange, lange og ikke mindst berigende samtaler med ham om kunsten og dens rolle i vores respektive liv. Og jeg er ikke i tvivl om, at hans lidenskab og vid vil brænde igennem og berøre publikum, for han er et enormt karismatisk og nysgerrigt gemyt, og man kan næsten ikke undgå at blive smittet af hans positive væsen.
Asger B. Nielsen fremhæver ligeledes Art Hernings bredde som én af messens helt store forcer:
- Messen rummer det hele og byder således på værker for enhver smag og økonomisk formåen, og det er for mig at se en del af charmen. Derudover kan de besøgende som altid forvente at møde både vidende og engagerede gallerister, som står klar til at guide såvel nye som erfarne købere og formidle kunsten på en jordnær og ukrukket facon.
Asger B. Nielsen understreger, at Art Herning er en vigtig begivenhed for Hans Alf Gallery, og at han glæder sig til at vende tilbage og møde såvel eksisterende som nye kunder.
Sceneprogram sætter fokus på papirkunst
Igen i år byder Art Herning på konceptet 'Start din kunstsamling', som appellerer til de besøgende, der gerne vil i gang med at købe kunst. Som tidligere fungerer det således, at messen har markeret en række værker blandt alle udstillerne, som maksimalt koster 10.000 kroner.
Derudover kan de besøgende se frem til at få udvidet horisonter via messens sceneprogram, der hver dag byder på en ny kunstner-talk modereret af Ole Bak Jakobsen, redaktør på Art Matter. Temaet er kunst på papir, og de tre kunstnere, der i samtalerækken fortæller om deres kunst, er Peter Callesen, Orsolya Bagala og Amanda Betz.
Blandt de mange kunstnere, hvis værker i øvrigt kan opleves på Art Herning, hører blandt andre Lars Nørgård, Michael Kvium, Ole Ahlberg og Carl Krull.
Art Herning finder sted i MCH Herning Kongrescenter 31. januar til 2. februar 2025 og arrangeres i samarbejde med Danske Gallerier. Læs mere på artherning.dk.