Mellemrunden:
Torsdag 22.01
15.30 - Tyskland - Portugal
18.00 - Spanien - Norge
20.30 - Frankrig – Danmark
Lørdag 24.01
15.30 - Frankrig - Portugal
18.00 - Danmark - Spanien
20.30 - Tyskland - Norge
Mandag 26.01
15.30 - Portugal - Norge
18.00 - Spanien - Frankrig
20.30 - Tyskland – Danmark
Onsdag 28.01
15.30 - Spanien - Portugal
18.00 - Tyskland - Frankrig
20.30 - Danmark - Norge
Håndboldherrerne fik kamp til stregen, da de tirsdag aften i Jyske Bank Boxen mødte Portugal i den tredje og sidste kamp i det indledende gruppespil. Faktisk var de danske helte blot foran en enkelt gang i første halvleg, der endda blev vundet af Portugal med cifrene 12-11.
Efter pausen lignede det i en periode, at de rød/hvide fik overtaget, men efter to gange at have været foran med to mål hægtede portugiserne sig på og vendte igen billedet. Dermed blev det spændende lige til det sidste, hvor Emil Nielsen, Mathias Gidsel, Simon Pytlick og resten af det danske landshold altså til sidst endte med at trække det korteste strå.
Trods en stærk indsats med masser af gejst og fightervilje blev det dermed ikke til alle gode gange tre for de danske håndboldherrer, der ellers tidligere i turneringen havde slået Nordmakedonien og Rumænien med henholdsvis 36-24 og 39-24. Nederlaget til trods blev Simon Pytlick kåret til kampens spiller, ligesom deltagelsen i mellemrunden er sikret – se programmet i faktaboksen til højre.
Jyske Bank Boxen sydede og boblede tirsdag aften, hvor de 15.000 håndboldfans skabte en elektrisk stemning med klapsalver, fællessang og stort engagement i det hele taget. I timerne op til kampen boltrede de tusindvis af fans sig i den rekordstore fanzone, hvor et væld af aktiviteter var med til at få alle i den rette stemning.
EM i herrehåndbold finder sted i Danmark, Norge og Sverige 15. januar til 1. februar 2026 og arrangeres af DanskHåndbold og European Handball Federation i samarbejde med Herning Kommune, Sport Event Denmark og MCH A/S. Læs mere hér.