To år er der gået, siden Herrelandsholdet sidst testede formen på MCH Arena. Onsdag 7. oktober lægger MCH Arena så atter græs til en landskamp, når Herrelandsholdet tager imod Færøerne i en testkamp. Udtaget er profiler som Christian Eriksen, Kasper Schmeichel og Martin Braithwaite, mens landstræner Kasper Hjulmand desuden har indlemmet Jesper Hansen og Pione Sisto, der således spiller på hjemmebanen i Herning, i sin trup.
Opgøret skulle oprindeligt være spillet 27. marts som optakt til sommerens EM-slutrunde, men blev aflyst som følge af covid-19-situationen. I stedet fungerer onsdagens opgør som test forud for de to Nations League-udekampe, der venter mod henholdsvis Island og England.
Trives i Herning
Siden mandag har truppen været samlet i Herning, og frem mod testen mod Færøerne vil holdet gennemføre flere træningspas på den storroste hybridbane ved Herning Fremad, som Herrelandsholdet også tidligere har benyttet.
Seneste landskamp på MCH Arena var i oktober 2018, hvor modstanderen var Østrig. Ved den lejlighed scorede Martin Braithwaite og Lukas Lerager de to danske mål i 2-0-sejren. Også i 2016 blev det til en sejr i Åge Hareides debut som landstræner, da danskerne besejrede Island 2-1.
Under de nuværende restriktioner er der 500 pladser til kampen, hvoraf ca. 170 vil være besat af danske fans. De resterende pladser går til landsholdene, tv-produktion, presse, sikkerhed samt operationelt personale.
Opgøret fløjtes i gang kl. 18.00 og kan ses på Kanal 5 med optakt fra kl. 17.00.