04-02-2025  - MCH Presse

Udtalt optimisme på Formland Spring 2025

Udtalt optimisme på Formland Spring 2025

New Mags havde tre travle dage på Formland Spring 2025. Foto: MCH/Tony Brøchner.

Positivitet, høj stemning og en iver efter at handle kendetegnede ifølge udstillerne Formland Spring 2025. Nordens mest inspirerende messe inden for interiør, livsstil og design fandt sted i MCH Messecenter Herning 2.-4. februar 2025.

Flere reaktioner fra Formland-udstillere

Vicki Walton Schäfer, sælger, Rosemunde
- Det er gået rigtig godt med at få nye kunder og forhandlere. Vi har talt med brancher og butikker, vi aldrig ville have nået ud til uden Formland. Vi har talt med lufthavne og frisører. Formland har overgået vores forventninger.

Lenette Brandhøj Madsen, Sales Agent Denmark, Doing Goods
- Formland er et godt sted at møde nye kunder, og vi har fået kunder fra både Tyskland, Sverige og Norge. Jeg har også haft kunder fra hele Danmark, der har været klar til at lægge ordrer. De har nærmest stået i kø her, så det har været rigtig fedt.

Helle Stentoft, ejer, Single Flowers Perfume
- Vi kom i forhåbning om at få en håndfuld forhandlere, og vi kommer hjem med en bog fyldt med ordrer, men også mange flere forhandlere, end vi turde håbe på. Vi har fået kunder i Sverige, Norge, Portugal, Tyskland og Hong Kong.

Malin Eklund, keramiker, designer, ejer, Höno Keramikstudio
- Vi er virkelig tilfredse med messen, og vi har fået nye kunder fra Frankrig og Tyskland. Danmark og Formland er stedet at tage hen, hvis du sælger keramik, så selvfølgelig skulle vi hertil.

Kirsten Johs-Mathiasen, salgschef, Nordkomfort/Mogihome
- Der har været en rigtig god og hyggelig stemning samt en masse mennesker igennem hele tiden. Vi er helt nye i Danmark, og vi har fået en masse nye kunder. Det var også det, vi gik efter, og vi har også allerede booket en stand til efteråret.

Maria Stilov, ejer, Shangies By Stilov
- Vi har været her siden 2019, og vi kommer tilbage, fordi vi kan pleje eksisterende kunder, som kommer fra hele landet, og netværke med de andre brands, og vi har også fået nye kunder her.

Anne-Marie Schroll, administrerende direktør, Manipura Living
- Vi møder mennesker og butikker fra hele landet, som vi ikke nødvendigvis ved eksisterer. Formland giver os en mulighed for at mødes her i tillæg til at køre rundt. Det er meget mere organisk og naturligt.

Lise Knudsen, indehaver, Spice By Spice
- Vi åbnede vores firma 12. august 2019 og tog på Formland samme dag. Formland har givet os et kæmpe netværk, og mange af de kunder vi fik i 2019, er fortsat kunder i dag. Men vi kommer også for at få nye kunder, og det går rigtig godt.

Janne Viberg Fisker, ejer, Aqua Dulce
- Det er dejligt at komme her på Formland, det er også derfor, vi har været her 30 gange. Vi kommer for at servicere vores kunder og vise nye varer frem. I år har vi også fået nye kunder, hvilket er skønt.

Efter tre farverige Formland-dage spækket med smukke produkter og lærerige aktiviteter gør udstillerne nu status. Et væld af både aftalte og spontane møder, utallige dialoger, aftaler og ikke mindst handler er det blevet til - det var eksempelvis tilfældet hos Consilimo, der var på messen med sine seks varemærker Lauvring, Edelweiss, Holmen, GUS, Blooms og Serviteur.

- Vi elsker at være på Formland, og det er også derfor, at vi har været med i omkring 35 år. Det er én af Europas smukkeste messer, og stemningen er altid god. Vi har igen oplevet mange momenter med summen og mennesker over alt, og det er jo det, vi elsker - når kunderne hvirvler rundt på standene, og vi knap nok har tid til at spise, konstaterer Vinni Elise Mikkelsen, Country Manager Danmark, Consilimo, der fremhæver den gode stemning på messen:

- Derudover har vi ikke hørt den fjerneste negativitet - tværtimod har kunderne været begejstrede, haft gåpåmod og lagt en masse fine ordrer. Det har været nogle gode dage, og det har som altid været fedt at møde kunderne personligt.

Supergod stemning
Også hos New Mags, der udgjorde en fjerdedel af en fællesstand med søstermærkerne Gridelli, Pärlans og Bacanha, glæder man sig over tre udbytterige dage.

- Det er gået rigtig godt, og frekvensen af folk har virkelig været flot - der har således været godt gang i den alle tre dage. Stemningen har været supergod og med masser af positivitet, og faktisk har købelysten været større, end den plejer. Det hænger nok sammen med, at folk efterhånden kender vores produkter bedre efter at have mødt os på Formland flere gange - og at de forretninger, vi handler med, har positive salg derude. Samlet set er vi rigtig godt tilfredse, og vi kommer helt sikkert også næste gang, fastslår Jesper Oxholm Mikkelsen, medejer, New Mags.

Tiltagende optimisme
Den positive stemning noterede man sig også hos Natures Collection, der generelt har konstateret en stigende tro på tingene i branchen.

- Vi har i et stykke tid mærket en tiltagende optimisme i branchen, og derfor besluttede vi at investere i en større stand og et større setup, og det er vi glade for, at vi gjorde. Især søndag var der en virkelig flot trafik af mennesker, og stemningen har generelt været rigtig fin. Vi har mødt både nye og gamle kunder, og vi har fået vist vores nye kollektion frem, så sagt på godt jysk er det gået ganske udmærket, smiler Lasse Pedersen, ejer, Natures Collection.

Skabt af og for fællesskabet
Administrerende direktør i MCH A/S Georg Sørensen sætter stor pris på de flotte tilbagemeldinger, der i hans optik bekræfter vigtigheden af, at branchen har mulighed for at samles på Formland.

- Formland er skabt af og for fællesskabet - og netop fællesskabets styrke gør messen til en særlig oplevelse, hver gang. Det er en fornøjelse at høre de mange positive tilbagemeldinger fra både erfarne og nye udstillere. Endnu en gang har messen været en foretrukken handelsplads og et dynamisk mødested, hvor nye forbindelser er skabt, relationer styrket og muligheder opstået i samspillet mellem idéer, produkter, forretning og mennesker, lyder det fra Georg Sørensen, der fortsætter:

- Tak til udstillerne for engagementet og den helt særlige energi, der sammen med de besøgende skaber den unikke Formland-stemning - bygget på fællesskab, loyalitet og branchens evne til at forny sig og lade sig inspirere med en fælles tro på fremtiden.

Årets Formland Spring bød foruden nytænkende udstillere og æstetiske stande på horisontudvidende oplæg og øjenåbnende talks, en trendzone og 'Greenhouse' samt 'Creators Community' og 'Circular Formland Days'.

Formland Spring fandt sted i MCH Messecenter Herning 2.-4. februar 2025 og havde 6.869 besøgende fra i alt 23 lande. Messen vender tilbage med sin Autumn-udgave 17.-19. august 2025. Læs mere på formland.dk.


Se flere billeder