Tag med til en aften fyldt med betagende opera 28. maj 2026, hvor det nye koncept ’Operaperler’ for første gang udspiller sig i MCH Herning Kongrescenter. Hvorvidt du er en passioneret opera-kender eller blot har interesse for operaens medrivende univers, kan du glæde dig til at overvære operaens mest populære melodier.
Sammen med Danmarks Underholdningsorkester indtager Jens Søndergaard, Anders Kampmann og Clara Cecilie Thomsen scenen i MCH Herning Kongrescenter og inviterer publikum til en aften fyldt med varme, drama, gnister og glans.
For den nye operalytter er det et perfekt sted at begynde sin operarejse, og for den rutinerede en kærkommen chance for at møde klassikerne på ny. Under ledelse af dirigent Christian Øland smelter solisternes stemmer sammen med orkestrets klang i store arier, smukke duetter og genkendelige melodier, der både bevæger og begejstrer.
Der venter således en perlerække af storslåede øjeblikke, du ikke vil gå glip af, 28. maj 2026, når ’Operaperler’ finder sted i MCH Herning Kongrescenter.
Torsdag 28. maj 2026 kl. 19.30
Kl. 18.30: Kongrescentret åbnes
Kl. 19.00: Dørene til salen åbner
Kl. 19.30: 1. afdeling, ca. 45 min
Kl. 20.15: Pause på ca. 20 min.
Kl. 20.30: 2. afdeling, ca. 45 min.
Kl. 21.15: Koncerten forventes at slutte
Teatersalen, MCH Herning Kongrescenter
Østergade 37
7400 Herning
Der er teleslynge i salen. Da ikke alle pladser kan dækkes af teleslyngen, opfordrer vi gæster med behov for teleslynge, til at kontakte MCH Billetsalg på 9926 9999 for hjælp til at finde pladser med gode teleslyngeforhold.
Salen har mange trin samt pladser, der kan være svært tilgængelige. Hvis du er gangbesværet, sidder i kørestol eller har særlige behov, er du velkommen til at kontakte MCH Billetsalg på tlf. 9926 9999.